Kalkulacija prodajne cene
Kalkulacija prodajne cene vam direktno određuje profitabilnost poslovanja
Kalkulacija prodajne cene je knjigovodstvena isprava koja će vam najpre zatrebati za evidentiranje ulaza trgovačke robe u magacin, iako je pre svega namenjena za tačno izračunavanje po kojim cenama vi treba da prodajete neki proizvod svojim kupcima (maloprodajne cene). Ta cena zavisi pre svega od cene po kojoj ste nabavili proizvod, ali i od niza drugih faktora. Zato i postoji potreba za izradom transparentne kalkulacije prodajnih cena.
Pravilno vođenje kalkulacije prodajnih cena predstavlja osnov za kasnije ispunjavanje zakonskih obaveza, (poput plaćanja poreza i sl.) što samo ukazuje na važnost i osetljivost ovih kalkulacija. Zato svi privredni subjekti moraju vrlo ozbiljno shvatiti ovaj proces.
U suštini, danas retko ko radi kalkulacije ručno. Naravno da je to legitimno, ali je totalno prevaziđeno otprilike kao što niko više od nas ne deli i ne množi bez digitrona. Današnji poslovni programi od vas zahtevaju samo da obezbedite ulazne podatke, a sve ostalo oni rade automatski - mnogo brže, bolje, preciznije.
Kvalitetniji poslovni programi, poput Sky POS-a, mogu sami iz eFakture dobavljača (vaše ulazne fakture) izvući sve potrebne podatke i potpuno automatski kreirati kalkulaciju prodajne cene bez ikakvog ručnog unosa podataka.
Elementi prodajne kalkulacije
Šema kalkulacije prodajne cene se sastoji od sledećih elemenata:
- fakturna vrednost – se dobija množenjem cene proizvoda i količine. Svi ovi podaci se nalaze u samoj ulaznoj fakturi.
- nabavna vrednost – izračunavamo tako što nabavnu cenu pomnožimo sa količinom. U suštini, to je fakturna vrednost uvećana za zavisne troškove nabavke (transport, manipulacija...)
- nabavna cena - se dobija tako što nabavnu vrednost podelimo sa količinom proizvoda
- prodajna vrednost bez PDV-a – dobijamo tako što saberemo nabavnu vrednost i RUC ili maržu
- prodajna vrednost sa PDV-om – se računa kao zbir prodajne vrednosti bez PDV i samog PDV-a
- prodajnu cenu bez PDV-a (tzv. veleprodajna cena) - dobijamo tako što prodajnu vrednost bez PDV-a podelimo sa količinom nabavljenih proizvoda.
- prodajnu cenu sa PDV-om (tzv. maloprodajna cena) - dobijamo tako što prodajnu vrednost sa PDV-om podelimo sa količinom nabavljenih proizvoda.
- minimalna prodajna cena predstavlja onu cenu koja vama obezbeđuje rentabilnost poslovanja, dok se maksimalna prodajna cena definiše u skladu sa potražnjom na tržištu.
Obrazac kalkulacije prodajne cene
Sam obrazac ima 14 kolona. Ići ćemo korak po korak, odnosno kolonu po kolonu i tako vam praktično razjasniti ceo postupak.
- Kolona 1 - (R. br.) - ovde se upisuje redni broj proizvoda.
- Kolona 2 - (Naziv robe) - sam naziv robe
- Kolona 3 - (Jedinica mere) - KOM, L-litar, KG-kilogram...
- Kolona 4 - (Količina - iz fakture dobavljača) - broj komada, litara...
- Kolona 5 - (Cena po jedinici mere iz fakture dobavljača) - ovde se cena umanjuje za rabat ako je odobren.
- Kolona 6 - (Vrednost robe iz fakture dobavljača) - predstavlja proizvod količine i cene po jedinici mere, odnosno kolona 4 i 5. (6=4*5)
- Kolona 7 - (Zavisni troškovi) - ovde se upisuje iznos zavisnih troškova koji pripadaju ovom proizvodu (uvoz, transport, manipulacija, skladištenje...)
- Kolona 8 - (Razlika u ceni) - predstavlja razliku u ceni između nabavne vrednosti i prodajne vrednosti.
- Kolona 9 - (Prodajna vrednost robe bez PDV-a) - ovo predstavlja osnovicu za računanje PDV-a. Matematički saberemo podatke iz kolona 6, 7 i 8. (9=6+7+8)
- Kolona 10 - (Stopa PDV-a) - u procentima izražen PDV
- Kolona 11 - (Obračunati iznos PDV-a) - iznos PDV dobijen množenjem prodajne vrednosti bez PDV-a i procentualne stope PDV-a
- Kolona 12 - (Prodajna vrednost robe sa obračunatim PDV-om) - saberemo prodajnu vrednost bez PDV-a i iznos PDV-a (12=9+11). Ako imamo više proizvoda sa različitim stopama PDV-a, onda ih podzbirevima treba razdvojiti
- Kolona 13 - (Prodajna cena po jedinici mere) – dobijamo je tako što podelimo prodajnu vrednost sa PDV-om i količinu iz fakture (13=12/4)
- Kolona 14 - (Napomena)
Ovo bi u najkraćem bilo sve na temu kalkulacije prodajne cene. U nastavku su vam linkovi do samog obrasca u PDF formatu:
Kalkulacija prodajne cene u praksi
Teorija kaže da: kalkulacija prodajne cene predstavlja postupak izračunavanja nabavne i prodajne cene.
S obzirom na naše zakonodavstvo, ovde moramo napraviti razliku između privrednih subjekata koji su u sistemu PDV-a i onih koji to nisu, jer se kalkulacija prodajne cene izrađuje na sličan, ali ipak različit način.
Kalkulacija prodajne cene za korisnike koji su u sistemu PDV-a
Kada je korisnik u sistemu PDV-a znači da ima pravo na odbitak PDV-a. Zato se kroz celu kalkulaciju vodi računa o PDV-u. U praksi, ceo scenario je otprilike ovakav:
- Nabavili ste artikal A, i to:
- količina X
- po nabavnoj ceni Y (nabavna cena je bez PDV-a, ako ste u sistemu PDV-a)
Ove podatke imate na dobijenoj ulaznoj fakturi za artikal A.
- Nabavnu vrednost (NV) - dobijate tako što pomnožite količinu (X) sa nabavnom cenom bez PDV-a (Y). Praktično formula bi bila: NV = X * Y
- Maloprodajnu cenu za taj artikal A već imate u svom cenovniku.
- Maloprodajnu vrednost - dobijamo tako što maloprodajnu cenu pomnožimo sa količinom (X)
- Prodajna vrednost (PV) bez PDV-a– dobijamo tako što maloprodajnu vrednost podelimo sa poreskom stopom (recimo ako je poreska stopa 20 % delimo sa 1,2). U žargonu se ova operacija zove izbijanje poreza.
- Razlika u ceni (RUC) – predstavlja razliku između prodajne vrednosti bez PDV-a i nabavne vrednosti bez PDV-a. RUC = PV - NV
Kalkulacija prodajne cene za korisnike koji NISU u sistemu PDV-a
Ovi korisnici nemaju pravo na odbitak PDV-a, pa zato kalkulaciju rade malo drugačije:
- Nabavili ste artikal A, i to:
- količina X
- po nabavnoj ceni Y (nabavna cena je sa PDV-om, jer niste u sistemu PDV-a)
Ove podatke imate na dobijenoj ulaznoj fakturi za artikal A.
- Nabavnu vrednost (NV) - dobijate tako što pomnožite količinu (X) sa nabavnom cenom bez PDV-a (Y). Praktično formula bi bila: NV = X * Y
- Maloprodajnu cenu za taj artikal A već imate u svom cenovniku.
- Prodajnu vrednost (PV) - dobijamo tako što maloprodajnu cenu pomnožimo sa količinom (X)
- Razlika u ceni (RUC) – predstavlja razliku između prodajne vrednosti (PV) i nabavne vrednosti (NV). RUC = PV – NV
I jednu i drugu vrstu kalkulacija program radi za vas. Dovoljno je samo da imate početne podatke i sve je gotovo za sekundu.
Razlika u ceni (RUC) u kalkulaciji prodajne cene
Razlika u ceni (RUC) predstavlja razliku u ceni između nabavne vrednosti i prodajne vrednosti.
Teorijski, postoje tri načina formiranja razlika u ceni (RUC).
- Slobodno formirana razlika u ceni – predstavlja procentualni dodatak na nabavnu vrednost (recimo 40%) u skladu sa poslovnom politikom firme. RUC = NV * %RUC-a
- Marža - se izračunava po formuli koja se zove procentualni račun niže 100.
MARŽA = NV * marža / (100 - marža) - Rabat - predstavlja odbitak od prodajne vrednosti sa uključenim PDV-om. Uglavnom ga koristi država kada želi da kontroliše neke cene, odnosno kada svi prodaju neki proizvod po istoj ceni (cigarete, gorivo, hleb...)
Zavisni troškovi
Zavisni troškovi su oni troškovi koji direktno nastaju prilikom nabavke artikala (uvoz, transport, manipulacija, skladištenje...). Osim u slučaju uvoza robe, oni ne opterećuju direktno kalkulaciju prodajne cene u maloprodajnim i ugostiteljskim objektima.
Sky POS i kalkulacija prodajne cene
Iako se u izradi kalkulacija precizno barata sa dosta stručnih (a laicima jako sličnim) pojmovima, radi se uglavnom šablonski, što za većinu današnjih poslovnih softvera više nije nikakav izazov.
Razliku između najboljih programa i onih drugih, prave neke druge napredne funkcionalnosti koje vam bitno olakšavaju posao. Recimo, korisnici Sky POS programa uopšte ne moraju da unose nikakve podatke da bi dobili kalkulaciju prodajnih cena. Dovoljno je da imaju fakturu u digitalnom obliku (eFaktura) i sve potrebne podatke Sky POS će sam uzeti i napraviti sve potrebne kalkulacije.
I ne samo to, već će podatke dobijene iz kalkulacija iskoristiti i za druge poslovne procese koji su povezani sa tim. To znači da više nema potrebe dva puta unositi iste podatke, svi procesi su međusobno povezani, svi propisani obrasci se automatski popunjavaju, a dokumentacija za knjigovođe je spremna za sekundu. Naravno, po potrebi sve može da se štampa (ili šalje na email) na jedan klik.
Ovo je posebno važno privrednim subjektima koji su u zakonskoj obavezi da precizno vode evidencije o prihodima i troškovima. Time se bitno olakšava administrativni rad u pozadini svakog poslovanja, što dovodi do značajnog smanjenja operativnih troškova.
Pri tome, Sky POS se potrudio da razvije program do te mere da je najodgovornijima (vlasnicima ili menadžerima) omogućen uvid u realno poslovanje u svakom trenutku – čak i ako niste prisutni u lokalu. Dovoljno je da imate mobilni telefon i Sky POS program i sve možete raditi kao da ste u kancelariji. Raditi sa eFakturama, pratiti produktivnost osoblja i zauzetost kapaciteta, stanje zaliha i druge ekonomske parametre, nikad nije bilo lakše i brže. Sve to možete imati na vašem mobilnom telefonu, ako želite.
Na sve ovo računajte da Sky POS ima mogućnost lake integracije sa većinom programa koje danas koriste knjigovođe. To će beskrajno olakšati i ubrzati posao i vama i njima. Postaćete im omiljeni komitent, a sebe spasiti silne papirologije.